ANO a SPD ve Znojmě dělají to, proti čemu se jinak obě hnutí vymezují, prozrazuje Monika Gaszczyková (DOMOV)

ANO a SPD ve Znojmě dělají to, proti čemu se jinak obě hnutí vymezují, prozrazuje Monika Gaszczyková (DOMOV)

Koalice ANO a SPD ve Znojmě uzavřela memorandum s americkou neziskovkou IOM specializující se na migrační byznys (informovali jsme zde). Ze smlouvy vyplývá, že úředníci IOM mají diplomatické výsady a imunitu v České republice a organizace může uskutečňovat migrační programy na náklady státu, případně města. S kritikou tohoto kroku, včetně souvisejících petičních akcí, vystoupila hlavně za stranu DOMOV její znojemská předsedkyně Monika Gaszczyková. Aktuální rozhovor pro iportaL24.cz však není jen o migraci, ale také o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, kde figuruje na kandidátce koalice ČSSD…

Jaký má znojemská kauza další vývoj?

Kauza ve Znojmě pokračuje tak, že čekáme na příští zastupitelstvo, Jelikož na prvním zastupitelstvu ANO a SPD bojkotovalo, aby bylo memorandum vůbec přijato jako bod programu, i když opozice ho zařadit chtěla. Neprošlo to, nicméně se pokračuje v sepisování dalších petic, které mají stovky podpisů, protože občané to takhle nechtějí. A napsali i výzvu pro paní místostarostku Svedíkovou z SPD, aby ukončila veškeré svoje funkce, jelikož už mají pocit, že překračuje svoje pravomoci, zvláště když teď najednou, kupodivu před volbami, otočila a s mezinárodní organizací pro migraci už nesouhlasí.

Lidé začali mít těch lží a všeho, co se u nás děje, dost a poslali veřejnou výzvu za odstoupení paní místostarostky. Je tam podepsáno 63 občanů a my teď čekáme, co bude na druhém zastupitelstvu, protože to znovu vzneseme jako bod programu. Takže uvidíme. Ale já doufám, že město bude muset přistoupit na to, aby bylo memorandum zrušeno, jelikož nejde o nařízení vlády, ale o samovolné rozhodnutí města.

Čím si její kroky vysvětlujete? Zvláště když dáte na misky vah nedávný mítink SPD na Václavském náměstí, kde Tomio Okamura o nebezpečí migrace a migrační krizi hovořil v klíčové části svého projevu…

Jenže to není jen Tomio Okamura, ale i Andrej Babiš. Říkají: »Ani korunu žádné neziskovce, co se týká migrace.« A města přitom uzavírají takováto memoranda, což víme díky paní místostarostce Svedíkové, která aby se obhájila, uvedla další města mající smlouvy s neziskovkami pomáhajícími začleňování migrantů. Když si najedete na stránky IOM, najdete tam aktuální zprávu z jednotlivých měst i ohledně počtu uprchlíků. To se všechno dá dohledat. Jen nevím, proč paní místostarostka najednou obrátila. Asi jí došlo, že to byl trošku velký přešlap – jít proti volebnímu heslu vlastní strany.

Podle ní teď tvrdíme, že město – nebo SPD a ANO – chtějí přijímat migranty. Ne, my jsme tohle nikdy neřekli. My jsme řekli, že díky tomuhle memorandu budou nuceni migranty přijmout, protože právě to má daná organizace ve svém programu jako jeden z cílů – »pravidelnou migraci«.

Navíc mě paní místostarostka obvinila, že to je politické zviditelnění mé osoby a mé strany. Ale to vůbec není pravda, protože my jsme se s občany dohodli, že tam nebude figurovat žádný politický subjekt. Jsem občanka Znojma, členka petičního výboru – a ani tam není uveden DOMOV nebo ČSSD. A tak to i zůstane.

Víme, že se to nelíbí ani Andreji Babišovi. Osobně jsem s ním mluvila v Brně a řekl, že nechápe, proč to udělali. Stejnou otázku si kladou i občané. Kdo z toho bude mít prospěch? Za jakým účelem něco takového udělaly právě tyhle strany, které mají ve svém programu úplný opak, tedy boj proti migraci, a ještě obhajují, jak je to dobře?

A vy jste se neptali »proč«?

Ne. Když nám ten bod nepřijali, tak tam nebyla šance. My jsme jim pouze přečetli, z jakého důvodu chceme memorandum zrušit, a už to bylo zmatečné, protože nás to ani nenechali dokončit, a teprve minulý týden se na radě zabývali peticemi a memorandem. A jelikož rada není veřejná, tak nevíme, co tam probíhalo. Možná nám zase dají k dispozici zápis, ale tentokrát budeme žádat, aby to schválilo zastupitelstvo a uvidíme, co se stane dál. Já doufám, že mě členové opozice v tom nenechají, i když mě to překvapilo, protože já jsem vyzvala vyloženě členy a zastupitele SPD a ANO. A oni se zdrželi, což mi přijde alibistické. Jsou tam tři, takže kdyby řekli »projednáme to na zastupitelstvu«, nebo »chceme, aby se to schvalovalo«, popřípadě »tohle vůbec nehodláme schvalovat«, tak by se nic takového, co se děje nyní, nedělo.

Ale už jenom ta data! Smlouva je z 18. 12., podepsáno pak 31. 12 – na Silvestra! A nikde to nelze dohledat. Jako občan to zkrátka nenajdete. Při své obhajobě koalice tvrdí, že vydali článek na Facebooku a prý že jsme dezinformátoři a z občanů děláme hlupáky. Je to takové protiřečení si a převracení. Na veřejnou vývěsku všechno dali až tři a půl měsíce po schválení memoranda, až po našem zveřejnění problému, s tím, kde to máme dohledat. Prý jsme si to měli ověřit. Jenže si to lze ověřit, když nevíme, co si máme ověřovat? K tomu není co dodat, jen to, že uděláme všechno pro zrušení memoranda.

 

Vaše jméno figuruje na kandidátce koalice ČSSD, která má jako jeden z pěti hlavních bodů řešení migrace. Vy k němu máte díky své čerstvé zkušenosti velmi blízko, takže se ptám, jak ho vyřešit, i když jsem si vědom, že kandidátka STAN Danuše Nerudová tvrdí, že tu žádnou migraci nemáme…

 

Nemusím se vyjadřovat o Danuši, že ne?

Nemusíte, ale k tomu ostatnímu bych byl rád…

Děkuji. Víte, migraci lze vyřešit tak, jak to bývalo. Ty zákony už jsme tu měli. Prostě kdo potřebuje politický azyl a jde opravdu o život jemu nebo jeho rodině v dané zemi, ať jde do azylového centra, pobude tam měsíce a projde tím sítem, aby zjistili, jestli tomu opravdu tak je. Pokud ano, ať se těmhle lidem pomůže. A pokud jde někdo za prací, dobře, ale – nedostaneš okamžitě trvalý pobyt a nebudou tě následovat rodinní příslušníci. Máš tady určitou dobu, určitou lhůtu, ale tohle je naše republika. To, co teď udělali Rakušan a spol., je krok k tomu, že tu budeme zaplaveni uprchlíky. Takže jak řešit migraci? Ne, nepustit. Turista? Ano. Student? Ano. Dělník, ano, ale za určitých podmínek, určitě ne v tomhle kvantu. A všechno musí být hlídané! A hlavně kontrolovatelné v tom směru, aby byly kriminální živly deportované jako nežádoucí a byl klid. Teď tady ale žádná kontrola není a ani nebude. Oni si školí jenom pracovníky pro potěr kriminality, a to ještě ve svém programu mají, že nemusí dokládat výpisy z rejstříku trestů. Takže oni nebudou vědět, jestli například dotyčný Ukrajinec – a nic proti Ukrajině – nemá ve své zemi trestnou minulost. Takže oni udělají z vraha nebo někoho, kdo byl odsouzen za znásilnění, pomocníka policie na potěr kriminality ve své komunitě!? To je přece pro nás nemyslitelné.

Je potřeba, aby migranti procházeli sítem. Pokud se v nějaké zemi válčí, ať jim pomůže první stát, který je za hranicí válečného konfliktu. Tam už jsou vlastně v bezpečí. Ne že si budou oni vybírat, do které evropské země půjdou! Vždyť hraje svoji roli i kultura. Jak se tady můžou ujmout muslimové, kteří absolutně nemají souznění s naší kulturou? A nikdy mít nebudou! Zase to bude vyvolávat další problémy, kriminalitu, kulturní střety, prostě cokoliv. To je jedno s druhým a navazují na to i sociální dávky. Pak se divíme, že není na důchody, na školství, na zdravotnictví… No nebude! Protože se upřednostňují tihle cizí lidé oproti našim, kteří do našeho systému celý život přispívají.

S tím souvisí nejenom lidé z muslimských zemí, ale i Ukrajinci, kterých tady máme navíc až 400 tisíc po začátku válečného konfliktu. Koalice ČSSD má jeden z hlavních programů pro volby do Evropského parlamentu mír. Předpokládám, že s tím souzníte, ale kdo podle vás, která několikrát navštívila válčící Ukrajinu, je agresorem? Skutečně zavinilo tento válečný konflikt výhradně Rusko?

Dovolím si vás nejprve opravit – Ukrajinců už u nás máme více než milion, to je jedna desetina obyvatelstva v České republice! Nejenom válečných migrantů, ale i těch ekonomických.

Já mám ukrajinského partnera, a to ne čerstvě, ale spoustu let. A když se na to dívám z ukrajinské strany, člověk dojde k závěru, že Rusko je agresor, protože napadlo cizí zemi. Opravdu nenapadla Ukrajina Rusy. Jenže pak, když máte na Ukrajině i ruské přátele, slyšíte to celé z druhé strany a vnímáte i druhý názor, vidíte, že válečný konflikt nezačal v roce 2022, ale už osm let předtím, v roce 2014. Zakazovali jim mluvit rusky, tedy jejich rodnou řečí, a to není zdaleka všechno. Proto si neodvážím říci, kdo to celé zavinil, a nechci se to toho konfliktu vůbec míchat, protože si myslím, že nám to ani nenáleží.

Je to vyloženě jejich problém, jejich konflikt a měli by se domluvit tak, jako my a Slováci. My jsme byli Čechoslováci, oni Sovětský svaz. Měli by se snažit pracovat na míru a na tom, aby tam došlo k nějakému souznění, byť na úkor ztráty území. Je jasné, že Rusové nechtějí žít na území, kde jim nedovolí používat jejich jazyk.

Pořád si myslím, že mírová cesta je lepší. Radši 10 nebo 15 let jednat, než zabíjet. Lidi tam jdou jako na porážku.

Na druhou stranu není pravda, že se bojuje v celé zemi a že Ukrajina je pod jednou velkou palbou. Bojuje se v okrajových částech a tam to opravdu není podvod, tam se zabíjí.

Je šílené, když telefonujete se sestrou mé kamarádky, která utíká, a slyšíte, jak tam padají ty rány. To u nás skutečně není běžné a nepochopíte to. Divný pocit ve vás zůstane, protože my to známe jen z filmů. Zatřáslo to se mnou a trvalo to i pár hodin poté, a to si myslím, že jsem docela silná povaha. A chlapi, co byli se mnou poprvé ve válečné zóně, to nedávali. Hlavně psychicky. Tekly jim slzy, třepali se…

Kolikrát jste tam vlastně byla osobně?

Asi osmkrát. První čtyři cesty byly, že jsme jeli jenom do Kyjeva a do Lvova – do centrálních skladů. A pak jsme zjistili, že věci se nedějí tak, jak oni tvrdí, a že tam funguje mafie. Všechno získají překupníci a k obyčejným lidem do vesnic se pomoc ani nedostane, jak nám pak potvrdili i naši známí. Takže jsme se domluvili přes kamaráda s velitelem osmé jednotky a s pár chlapy jsme vezli věci až za bojovou linii, za tu červenou čáru. Potraviny, čaje, kafe, ponožky, svetry, trička, vlhký ubrousky – zkrátka základní věci, co si nastřádali Ukrajinci, kteří u nás už pracovali x let. A poprosili nás, jestli nepojedeme znovu, že se složili a jestli tam odvezeme to, co připravili. Takže jsme vyrazili, protože jsem měla pocit, že se musí pomáhat. Ale zase na druhou stranu, pak už jsem se začala cítit podvedená. Když zjistíte, že v polovině země se jede běžný život, že všechno funguje, chodí se na diskotéky, do obchodů a do kaváren, tak to zůstanete koukat.

Víte co, mně se kdysi na Ukrajině divili, když jsem tu prožívala covidovou dobu a nesměla nikam vycházet. Všechno jsme museli mít zavřené a pak jsme přijeli do Prahy, kde se pořádala na Václaváku demonstrace, a najednou jsem viděla ty davy, které se valí z metra, baví se spolu a žijí běžný život. Zatímco my na vesnicích jsme nesměli pořádně ani do obchodu. Přišlo mi to jako úplně stejný podvod.

 

Snažíme se pomáhat Ukrajincům, kteří bojují za svou zemi, ale zbytek to nechápe a je jim jedno, že tam jsou mrtví. V Kyjevě tancují a baví se jako by nic. Zvláštní pocit. Sedíte na diskotéce a přemýšlíte. Co to jako je? Možná jsem jiná, ale pro mě je to nepochopitelné. A pak stejní lidé přijdou sem a začnou křičet »Sláva Ukrajině«. A my pijeme za ty mrtvé. My jdeme na diskotéku za ty mrtvé.

Tak proč tedy utíkáš? Proč nebojuješ? Chápu, že se nikomu nechce umírat, zvlášť když nesouhlasí s režimem, který tam panuje. Nikdo nepůjde položit život za něco, s čím nesouzní, nebo s čím absolutně nesouhlasí. Ale na druhou stranu, je to moje vlast, takže každý by si měl udělat pořádek v té své zemi, ne v jiném státě. A já mám z toho pocit, že to je všechno plánované a řízené s jediným cílem, a tím je rozklad slovanské společnosti. Ale kdybych měla pokračovat, to bychom tady byli asi dlouho.

Nechci tady být dlouho, jen bych se vás rád zeptal, k čemu jste dospěla. Kým je to podle vás celé řízeno?

Nevím. Abych vám řekla pravdu, nevěřím ani Zelenskému, ani Putinovi, ani Americe. Mám pocit, že to je jedna velká hra s námi, se všemi obyčejnými lidmi.

Předseda strany DOMOV David Tygr Ploc říká, že DOMOV je levicová strana. Je vůbec dělení na levici a pravici dnes relevantní, nebo už přežité? Ptám se i vás jako občanky Znojma, což je dlouhodobě město levicového ražení, kde byla dokonce dlouhodobou senátorkou komunistka Marta Bayerová.

Dneska už se vůbec nedá hrát na to, zdali je někdo levice nebo pravice. Je to spíše o vlastenectví, jestli chce daný politik nebo jeho strana dělat něco pro svůj stát a pro občany, kteří tady žijí. V téhle souvislosti mě okamžitě napadá Andrej Babiš, který o sobě tvrdí, že ANO je vlastenecká strana, ale ve finále to dopadá úplně jinak. Dělá, že je proti všemu, ale ve skutečnosti často stojí na straně těch, které kritizuje.

Často vidíme, že levičák dělá stejné věci jako pravičák a naopak. Takže si spíše myslím, že klíč spočívá v tom, jaký ten politik je člověk. Bylo by potřeba postupovat politik od politika, a člověk od člověka. Jestli konkrétní strana naskládá do čela lidi, kteří se budou řídit programem. Jenže posledních pár let vidíme, že program, to jsou jen volební sliby na chytání hlasů. Protože každý ví, co lidi v republice štve. Takže oni jim příjemně přednesou, co chtějí slyšet, ale nikdo nemá tendenci to dodržovat. A to mě na tom vadí nejvíc!

Poslední tematická tisková konference ČSSD, tedy strany, na jejíž koaliční kandidátce jste, se týkala zdravotnictví a mluvilo se mj. o dostupnosti, resp. nedostupnosti zdravotní péče. Jak je tomu na Znojemsku?

Je to šílené! Například zubaře seženete jen soukromého a na to opravdu lidé nemají peníze. Chybějí i pediatři. Obvodní ještě jsou jakž takž, ale nabírá to docela na síle v tom, že už nepřijímají nové pacienty. To je docela problém. A už vůbec nechápu, proč jeden lékař má smlouvu s určitou pojišťovnou a druhý ne.

Mně to přijde strašně složité – jde jen o to, aby se ze státu jednoduše odčerpávaly peníze. Jedno navazuje na druhé a člověk si má jednu věc platit znova. Proč má důchodce, který celý život platil daně, sociální i zdravotní pojištění, ve finále doplácet na léky? Navíc když pak musí jít k soukromému lékaři, protože nemá jinou možnost, a všechno si zaplatí kompletně. Stejné je to ve školství. Všude slyšíme, že nejsou peníze a že je to zamotané. Ono by to ale šlo udělat jednoduše. Kdyby se přestalo krást…!

Petr Kojzar

ANO a SPD ve Znojmě dělají to, proti čemu se jinak obě hnutí vymezují, prozrazuje Monika Gaszczyková (DOMOV)