ČSSD jde do evropských voleb s pěti politickými prioritami, kde je na prvním místě mír. Ukrajinská fronta se hroutí, Charkov je bez energie, 30 tisíc povolanců v blízké Poltavě odmítá jít na frontu (https://poltava.to/news/75938/). Podle některých zpráv, zemi opouštějí zahraniční diplomaté před nastupující ruskou ofenzívou.

Vyslovujeme požadavek okamžitě skončit s podporou války na Ukrajině a zahájit aktivní jednání o příměří a následném míru.

„Ukrajině nyní nemůže nic pomoci, protože neexistují žádné seriózní technologie, které by byly schopny nahradit velkou masu vojsk, kterou na nás Rusko pravděpodobně vrhne,“ řekl serveru Politico anonymní ukrajinský vojenský zdroj.

Nynější konflikt je v rozporu s ekonomickými zájmy Česka, EU a jejích obyvatel. Je potřeba, aby se určité kruhy u nás vzdaly scestné myšlenky, že jadernou mocnost, jakou je Rusko, je možné vojensky porazit.

Okamžitě musí skončit také izraelská genocida v Gaze. Odmítáme brutální řádění Hamásu 7. října na jihu Izraele, ale nemůžeme souhlasit s uplatněním principu kolektivní viny vůči palestinskému obyvatelstvu.

Odmítáme hospodářskou podřízenost Česka cizím zájmům, která je ponižující i ve světle suchých statistik Českého statistického úřadu. V loňském roce reálná spotřeba na obyvatele meziročně klesla o 5,0 %. Zato pro velké zahraniční firmy je Česko nadále jedinečný krmelec. Zisky stouply a česká míra zisku dosáhla 48,5 procenta, což je skoro o pětinu výše, než je evropský průměr 40 procent.

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/ctvrtletni-sektorove-ucty-4-ctvrtleti-2023

Proto požadujeme progresivní zdanění u velkých korporací oligopolního charakteru. Máme na mysli především velké banky, energetické a telekomunikační společnosti, obchodní řetězce (vše hlavně v rukách zahraničních vlastníků). Nezbytné je mimořádné zdanění dividend, které při té nezřízené míře zisku každoročně odvádějí z Česka přes 300 miliard korun.

Podporujeme také zestátnění ČEZ, kterého se vláda evidentně bojí. Přineslo by to podstatné zlevnění elektrické energie, což by pomohlo jak domácnostem, tak českému průmyslu, zejména pak malým a středním českým firmám. Tedy firmám, které jsou skutečně v českých rukách.

Zásadně odmítáme nesmyslné a rozmařilé projekty v oblasti zbrojení, jako je nákup 24 stíhaček F-35, nákup tanků Leopard, nákup obrněných vozidel a další. Nemáme na to, ale vládě se rekordní rozpočtové schodky líbí. Věří, že když pak podtrhne výdaje ve školství, zdravotnictví, sociální oblasti, dopravní infrastruktuře, bude mít větší šanci s privatizací těchto veřejných služeb. Tomu musíme zabránit.

Odmítáme bezmocně přihlížet masové imigraci z chudých zemí. Stojí to obrovské peníze, i když někteří migranti pracují. Způsobují mzdový dumping a vytlačují domácí pracovníky na sociální podporu.

Evropa musí chránit své hranice, podpořit hraniční země, systematicky deportovat nelegální migranty a zejména skoncovat s neokoloniální politikou, která devastuje rozvojové země a vyhání jejich obyvatele z domova. EU musí naopak podpořit rozvojové programy zemí, odkud migrace směřuje. Peníze však nesmí skončit v korupci někde nahoře, ale musí mířit k důvěryhodným místním vládním institucím a agenturám, na konkrétní a kontrolovatelné projekty.

Nezpochybňujeme klimatické změny a nutnost vypořádat se se změnami životního prostředí na celé planetě. Nicméně nápravná opatření musí být racionální, sociálně únosná, a především odpovědná k našemu státu, jeho ekonomice a jeho občanům. Všechny dokumenty Green Dealu obsahují také revizní klauzule a budou znovu otevřeny a přezkoumány v následujícím volebním období – nejčastěji v letech 2025 – 2027. To otevírá možnost některé cíle pro ČR změnit nebo úplně zrušit. Z toho důvodu je extrémně důležité, jak následující volby do Evropského parlamentu dopadnou a kdo v EP bude zasedat.

EU se musí změnit. Naší prioritou je zachování práva „veta“ členského státu (principu jednomyslnosti) v Radě EU ve všech oblastech jako doposud. Nelze ani naznačovat že bychom se tohoto práva vzdali, jak činí např. současný prezident. Zeptejte se občanů! V ústavě přece máme referendum!

Jsme také proti přijetí Ukrajiny do EU. Rádi jí pomůžeme v rekonstrukci a řešení humanitárních problémů, je to bratrský národ, ale podmínky pro členství v EU nemůže v dohledné době splnit. I proto tak záleží na tom, jaké bude složení české delegace v Evropském parlamentu, kde se jedná o těchto tématech.